media.news.imagealternatetextformat

text news

یکشنبه, 04 خرداد,1399 06:16 ب.ظ

گزارش کمیسیون اصل نود مجلس در مورد چالش‌ها و مشکلات صنعت خودروسازی ایران تکان‌دهنده است خودروسازی در ایران که از آن به عنوان دومین شاخص مهم اقتصاد ملی پس از نفت یاد می‌شود، به گواه کارشناسان و سیاستمداران در این حوزه، در حال حاضر با مشکل جدی روبروست.


سرگذشت پنجاه ساله خودروسازی در ایران دستخوش فراز و فرودهای زیادی بوده است اما با گذشت پنج دهه، هنوز استراتژی مشخصی ندارد و با شدت گرفتن تحریم‌ها، نقاط ضعف این صنعت بیشتر خودنمایی می‌کند. سوای از بخش سیاست‌گذاری، خودروهای تولیدی از جهات مختلفی مانند کیفیت، تنوع، ایمنی و قیمت، وضعیت مطلوبی ندارند. به این نکات در گزارش کمیسیون اصل نود مجلس، اشاره شده است.
در گزارش کمیسیون اصل نود مجلس دهم درباره چالش‌های مرتبط با صنعت خودرو در ایران، آمده است، پراید و پژو ۴۰۵ ایمنی مناسب برای حفاظت از جان سرنشینان را ندارند. با استناد به این گزارش، در سال ۹۷ در مجموع بیش از ۹۰۰۰ نفر در ایران جان خود را در اثر تصادفات رانندگی پراید و پژو ۴۰۵ از دست داده‌اند؛ ۵۴۴۱ نفر با خودرو پراید و ۳۶۸۶ نفر با پژو.
به گزارش خبرگزاری ایسنا، گزارش کمیسیون اصل نود درباره وضعیت صنعت خودرو در ایران، در روزهای پایانی دوره دهم مجلس، "به صورت خیلی خلاصه در صحن علنی قرائت شد". در این گزارش به آسیب‌ها، مشکلات و چالش‌های صنعت خودروسازی و خودروهای داخلی و همچنین علل افزایش قیمت و چالش‌های موجود در خودروهای وارداتی پرداخته شده است.