media.news.imagealternatetextformat

کمیسیون اتحادیه اروپا علیه بریتانیا به ادقام حقوقی دست می زند

شنبه, 12 مهر,1399 02:25 ب.ظ

به گزارش دویچه وله فارسی اتحادیه اروپا و بریتانیا پس از گفت‌وگوهایی دشوار و طولانی به توافق جامعی برای برگزیت دست یافتند، اما اکنون بریتانیا می‌خواهد با تصویب یک قانون داخلی از زیر برخی تعهدات خود شانه خالی کند.

کمیسیون اتحادیه اروپا قصد دارد علیه نقض توافق برگزیت از سوی دولت بریتانیا، اقامه دعوا کند. پنجشنبه (اول اکتبر) اورزولا فون در لاین، رئیس کمیسیون، در بروکسل اعلام کرد که اتحادیه اروپا علیه بریتانیا اقدام قانونی خواهد کرد.

کمیسیون اتحادیه اروپا نامه‌ای رسمی به بریتانیا نوشته و به لندن برای واکنش رسمی یک ماه فرصت داده است. این می‌تواند سرآغاز دعوایی حقوقی در برابر دادگاه اروپا تلقی شود.

اتحادیه اروپا برنامه‌های بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا، را گریز از تعهدات دوجانبه دانست و به عنوان نقض قوانین بین‌المللی محکوم کرد.

خانم فون در لاین تصریح کرد: «این لایحه قانونی در ذات خود مغایر با اعتماد و باوری است که در توافق خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا منظور شده بود»؛ به علاوه این قانون در تناقض کامل با توافق‌هایی ست که در رابطه با ایرلند و ایرلند شمالی صورت گرفته است.

او تأکید کرد: «ما به تعهدات خود در چارچوب توافق برگزیت پای‌بند هستیم».

تصویب اولیه قانون به رغم اعتراضات اروپا:شامگاه سه‌شنبه مجلس سفلای بریتانیا قانون ارجحیت بازار داخلی را به تصویب رساند و اکنون نوبت مجلس علیاست که آن را تصویب کند.

لندن می‌کوشد با استناد به قانون بازار داخلی، بخشی از توافقی که با اتحادیه اروپا امضا کرده را لغو کند. کمیسیون اتحادیه تا روز چهارشنبه به بریتانیا فرصت داده بود تا لایحه قانونی مربوط به بازار داخلی را کنار بگذارد.

از روز سه‌شنبه اتحادیه اروپا و بریتانیا می‌کوشند توافق‌نامه‌ای برای مرحله پس از برگزیت تدوین کنند. میشائل روت، وزیر امور اروپا در دولت آلمان ابراز امیدواری کرده است که به زودی چنین توافقی تدوین و تصویب شود؛ اما او همچنین از برنامه‌های بریتانیا برای طفره رفتن از پاره‌ای تعهدات موجود با تکیه بر قانون بازار داخلی انتقاد کرده است.

بریتانیا در ماه ژانویه اتحادیه اروپا را ترک گفت و پس از پایان مدت‌زمان معینی برای مرحله گذار، تا پایان سال جاری میلادی از بازار داخلی اتحادیه اروپا و اتحادیه گمرکی نیز خارج می‌شود.