media.news.imagealternatetextformat

پارلمان انگلیس "جانسون" را به اهمالکاری در مبارزه با کرونا متهم کرد

سه شنبه, 20 مهر,1400 01:54 ب.ظ

پارلمان انگلیس در گزارشی انتقاد شدیدی به نحوه برخورد "بوریس جانسون"، نخست وزیر این کشور با بحران کرونا وارد کرده و رویکرد وی را یکی از بزرگترین اهمالکاری‌ها در زمینه بهداشت عمومی در تاریخ این کشور دانست که به مرگ هزاران شهروند منجر شد.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری تسنیم، به نقل از روزنامه "تاگس شاو" آلمان، در یک گزارش پارلمانی از نحوه برخورد "بوریس جانسون"، نخست وزیر انگلیس با بحران کرونا انتقاد شده است.

در این بررسی پارلمانی آمده است: به تعویق انداختن قرنطینه در آغاز بحران کرونا در سال گذشته میلادی یکی از بزرگترین اهمال کاری ها در زمینه بهداشت عمومی در تاریخ این کشور محسوب می شود. در این گزارش آمده است: رویکرد اشتباه دولت به قیمت از دست رفتن جان هزاران نفر در این کشور تمام شد.

نمایندگان پارلمان انگلیس این انتقاد را به دولت وارد می کنند که نه تنها در وضع مقررات منع رفت و آمد دیر عمل کرد، بلکه طرح کنترل های مرزی برای مهار بحران کرونا را هم بسیار دیر به اجرا درآورد.

بر اساس این گزارش دولت در ابتدا ویروس کرونا را دست کم گرفته و با مدل های اشتباه کار کرد. در این گزارش آمده است: این دوره دولتی باید توسط همه بیشتر زیر سوال قرار گیرد.

در این گزارش پارلمانی آمده است: استراتژی دولت در سه ماهه ابتدایی کرونا بازتاب توصیه های رسمی علمی بود مبنی بر اینکه موارد ابتلاهای بالا امری غیر قابل اجتناب است چرا که ظرفیت تست گیری ها محدود است، چشم انداز روشنی درباره تولید واکسن وجود ندارد و عموم مردم تعطیلی های گسترده را نمی پذیرند. از این رو دولت فقط سعی می کرد شیوع ویروس را کنترل کند به جای اینکه سعی کند آن را کاملا متوقف کند. این یک خطای بسیار جدی بود که انگلیس آن را با بسیاری کشورهای اروپایی و شمال آمریکا به اشتراک گذاشت.

نویسندگان این گزارش البته تمرکز اولیه دولت بر واکسن به عنوان راه خروجی از بحران و تصمیم برای سرمایه گذاری در تولید و توسعه واکسن را ستودند.

اعضای کمیته علمی و بهداشتی مجلس عوام انگلیس برای این گزارش خود از شاهدان زیادی کمک گرفته و از آن ها پرس و جو کردند که از جمله آن ها "مت هنکاک"، وزیر بهداشت سابق و دومینیک کامینگز مشاور بحث برانگیز سابق جانسون بود که خود به دلیل بی توجهی به قواعد قرنطینه بعد از ابتلا به کووید 19 مورد انتقاد قرار گرفت. انتظار می رود سال آینده یک تحقیق عمومی مستقل درباره سیاست کرونایی دولت انگلیس انجام شود.

انگلیس با حدود 138 هزار مرگ کرونایی یکی از کشورهایی در اروپا است که بیشترین آسیب را از بحران کرونا دیده است. در حالی که بسیاری کشورهای اروپایی اقدامات ضد کرونایی مانند قرنطینه را نسبتا زود در پیش گرفتند اما جانسون تازه اواخر ماه مارس سال 2020 این گونه اقدامات را در دستور کار قرار داد.

مدت کوتاهی پس از آن جانسون خود به این بیماری مبتلا شده تحت مراقبت های ویژه قرار گرفت و پس از آن بسیاری از همکاران و مشاورانش هم به این بیماری مبتلا شدند.

بر اساس آمارهای رسمی در انگلیس تا به حال 8193769 نفر به کرونا مبتلا شده و 137763 نفر هم در اثر ابتلا به آن جان خود را از دست داده‌اند.