media.news.imagealternatetextformat

پارلمان اروپا توافق تجاری پسابرکسیت را تصویب کرد

سه شنبه, 11 خرداد,1400 09:05 ق.ظ

به گزاری خبرگزاری یورونیوز، قانونگذاران اروپایی تقریباً ۵ سال پس از تصمیم بریتانیا برای خروج از اتحادیه‌ اروپا، توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه‌ اروپا و بریتانیا را تصویب کردند.

پیشتر پارلمان بریتانیا این توافقنامه را پس از نهایی شدن در شب کریسمس گذشته، تصویب کرده بود.

توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه اروپا و بریتانیا از اول سال جاری میلادی بطور موقت و تا زمان تصویب نهایی در پارلمان اروپا به عنوان آخرین مانع قانونی، لازم الاجرا اعلام شده بود.

رأی‌گیری برای این توافقنامه روز سه‌شنبه در پارلمان اروپا برگزار شد اما نتایج آن روز چهارشنبه اعلام شد. در این رأی‌گیری که ۶۹۷ نماینده پارلمان اروپا شرکت داشتند، ۶۶۰ نماینده به توافقنامه تجاری پسابرکسیت رأی مثبت دادند و ۵ نماینده نیز مخالف آن بودند. ۳۲ نماینده پارلمان نیز رأیشان به این توافقنامه ممتنع بود.

واکنش‌ها

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا در واکنش به رأی پارلمان اروپا در حساب کاربری خود در توئیتر نوشت که این این توافقنامه ۱۲۵۰ صفحه‌ای، «پایه یک همکاری قوی و نزدیک با بریتانیا» است که اجرای «صادقانه» آن ضروری است.

بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا نیز امروز چهارشنبه در پی تصویب توافقنامه تجاری پسابرکسیت میان اتحادیه اروپا و کشورش با ابراز رضایت از این رویداد، از اتحادیه اروپا به عنوان «طرف معامله تجاری مهم و حیاتی» و «متحد نزدیک» یاد کرد.

بریتانیا سال ۱۹۷۳ به اتحادیه اروپا پیوسته بود.