media.news.imagealternatetextformat

بحران توافق برگزیت، اتحادیه اروپا علیه انگلیس اقدام قانونی می کند

شنبه, 12 مهر,1399 01:49 ب.ظ

اتحادیه اروپا بنا دارد به اتهام «نقض» توافق برگزیت از سوی لندن، رویه‌ای قانونی را علیه انگلیس آغاز کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، به نقل از یورونیوز، «اورزولا فون درلاین» رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که به دلیل طرح لایحه‌ای جنجالی در پارلمان انگلیس، اتحادیه اروپا پیگیری پرونده‌های تخلف دولت لندن از توافق برگزیت را آغاز می‌کند.

رئیس کمیسیون اروپا در این باره گفت: امروز صبح کمیسیون تصمیم گرفت نامه‌ای را به دولت انگلیس ارسال کند. این اولین قدم در اقدام قانونی علیه تخلف آنهاست.

اروپایی‌ها تا پایان سپتامبر، یعنی روز چهارشنبه گذشته به لندن مهلت داده بودند تا لایحه جنجالی خود را که حاوی عدول از مفاد توافق برگزیت است، از دستور خارج کنند.

آغاز اقدام اتحادیه در حالی اعلام می‌شود که نمایندگان دو طرف از روز سه‌شنبه در بروکسل، پایتخت بلژیک دور تعیین‌کننده‌ای از مذاکرات را درباره آینده روابط تجاری فی‌مابین کلید زده‌اند- مذاکراتی که تا جمعه به طول خواهد انجامید.

رهبران اروپا نیز در نشست سران که امروز پنجشنبه در مقر اتحادیه برگزار می‌شود در جریان وضعیت مذاکرات با لندن قرار خواهند گرفت.

اتحادیه اروپا پیش از این هشدار داده بود که در صورت بازنگری انگلیس در توافق برگزیت، علیه این کشور شکایت می‌کند.

لایحه مورد بحث که روز سه شنبه از سوی مجلس عوام انگلیس تصویب شد و قرار است در هفته‌های آتی در مجلس اعیان مورد بررسی قرار بگیرد، برخی از تعهداتی را که دولت لندن در توافق‌نامه خروج از اتحادیه اروپا پذیرفته، زیر سؤال برده است. این لایحه همچنین خواستار بازنگری در تمهیداتی شده که برای پرهیز از بازگشت به مرزبندی قدیمی میان ایرلند شمالی و جمهوری ایرلند و حفظ صلح در کل جزیره در نظر گرفته شده است.

ایرلند شمالی بخشی از قلمرو انگلیس است و جمهوری ایرلند، یک کشور مستقل عضو اتحادیه اروپا. مسئله مرز میان دو ایرلند، تردد و تجارت در این مرز از موارد اختلاف طولانی میان اتحادیه اروپا و انگلیس در جریان مذاکرات برگزیت بوده است.