media.news.imagealternatetextformat

ارزش پوند در برابر دلار به پائین‌ترین نرخ خود در ۳۷ سال اخیر رسید

شنبه, 19 شهریور,1401 12:24 ب.ظ

یه گزارش خبرگزاری بی بی سی فارسی، بانک مرکزی انگلستان دلیل این افت قابل ملاحظه را چشم‌انداز«ضعیف» اقتصاد بریتانیا و تقویت دلار می‌داند؛ اندرو بیلی، رئیس این بانک هشدار داده که در حالیکه جنگ در اوکراین ادامه دارد، اقدام زیادی برای جلوگیری از بروز رکود اقتصادی در بریتانیا «نمیتوان انجام داد.»

او این وضعیت را متاثر از حمله روسیه به اوکراین و متعاقب آن بالا رفتن قیمت حامل‌های انرژی دانسته است.

بانک مرکزی انگلستان درباره بروز رکورد در اقتصاد بریتانیا در سال جاری میلادی هشدار داده و تخمین زده شده از سه ماهه آخر امسال اقتصاد این کشور تا پایان سال ۲۰۲۳ کوچکتر شود.

این هشدار در حالیست که دولت این کشور قصد دارد افزایش «شدید» نرخ حامل‌های انرژی را محدود کند.

در حال حاضر خانواده‌های بریتانیایی برای پرداخت قبوض انرژی بین ۲۲۶۵ تا ۴۰۸۰ دلار در سال هزینه می‌کنند که گفته می‌شود قرار است در طرح دولت جدید این کشور ،سقفی معادل ۲۸۷۰ دلار در سال برای آن تعیین شود.

اتفاقات اخیر در حالیست که نرخ تورم در بریتانیا اخیرا بعد از ۴۰ سال دو رقمی شده؛ در ماه ژوئیه نرخ تورم سالانه در این کشور به ۱۰/۱ درصد رسید.

بریتانیا اولین اقتصاد بزرگ جهان بود که تورم دو رقمی را تجربه کرد.

بالارفتن قیمت مواد غذایی بعد از حمله روسیه به اوکراین یکی از عوامل موثر در بالارفتن اقلام غذایی نه تنها در بریتانیا بلکه در بسیاری از کشورهای جهان بوده است.

در حالیکه بانک مرکزی انگلستان تورم دو رقمی را از قبل پیش‌بینی کرده بود اما بسیاری از تحلیلگران انتظار چنین تورمی را به این زودی نداشتند.